0 212 691 15 95
Anasayfa / Halıya Yapışan Sakız Nasıl Çıkar?

Halıya Yapışan Sakız Nasıl Çıkar?

Halıya Yapışan Sakız Nasıl Çıkar?

Herkes sakız çiğnemekten hoşlanır ancak hiç kimse bir eşyasına yapışmasını istemez. Sakız yapısı itibariyle yüzeylerde inatçı bir hal alabilmektedir. Bu da onu kullanırken dikkatli olmaya iter. Ancak bazı zamanlar var ki biz farkında olmadan geç kalınmış bir duruma dönüşür. O da halıya yapışan sakız lekesi. Asla çıkmayacağına ve hep orada olacağına inandırır kendini. Halının aralıklarından içine daha da yerleştiğinden birçok kişinin o bölgeyi kesmesine bile yol açmıştır. Evimizin en değerli parçasının böyle bir duruma maruz kalması elbette herkes için can sıkıntısıdır. Elbette her şeyde olduğu gibi bunun da bir çaresi var. Kolay ve masrafsız yöntemlerle bu durumdan hem kendinizi hem halınızı kurtarabilirsiniz.

Halıya Yapışan Sakız Nasıl Çıkar?

Halıdaki Sakız Lekesi

Halınıza yapışan sakızı fark eden herkes “ne kadar alırsam kârdır?” diye düşünerek eliyle koparmaya çalışır. Bu durum yapacağınız en büyük hatalardan biridir. Halınızın markası ne olursa olsun dokusuna zarar verir. Özellikle el yapımı ise bu daha da kötü sonuçları ortaya çıkarır. Yapmanız gereken ilk şey paniklememektir. Bu sayede yanlış bir müdahalede bulunmayacağınızdan halıdaki sakız lekesi daha da büyümeyecek.

Halıya Yapışan Sakız Lekesi Çıkarmanın Yolları?

Halıya yapışan sakız lekesi uygulanacak basit adımlarla kolayca çıkmakta. Bunun için yapılması gerekenlerden ister dilediğinizi seçebilir isterseniz lekenin tamamen çıktığından emin olana kadar hepsini deneyebilirsiniz.

Buz

Bu yöntem sakızın yapışkan yapısını tersine çevirmeyi amaçlar. Böylece halıdan çıkmamakta inan eden sakız lekesi kuruyacak ve kendiliğinden dökülecektir. Bu yöntem için ihtiyacınız olanlar ise bir poşetin içine bir miktar su koyup dondurmaktır. Bazı buzluk poşetleri bunun için idealdir. Buzluktan çıkardığınız poşeti lekenin üzerine koyun ve sakız donana kadar bekleyin. Sonrasında hızlı bir şekilde kazıyarak çıkarmalısınız. Bunu yaparken halının liflerine zarar vermemeye çalışın.

Isıtmak

Bu yöntem ile sakız, macun kıvamından çıkıp daha da elastik bir yapıya geliyor. Bunun için yapılması gereken saç kurutma makinesi ile o bölgeye ısı vermek böylece halıdaki sakız lekesi yapıştığı yerden kendiliğinden çıkacaktır. Yüksek ısının halınıza zarar vermemesi için çok yaklaştırmamalısınız. Sakız lekesi konusunda profesyonel destek için Ankara Keçiören Halı Yıkama çağrı merkezimizden ulaşabilirsiniz.

0 212 691 15 95